Skip to main content

Jak vybavit studijní koutek v dětském pokoji?

 

Konec je dobám, kdy se domácí úkoly psaly u jídelního stolu a místo pohodlné nastavitelné židle se sedělo na obyčejné jídelní. Jenže jak připravit svému školákovi studijní koutek, ve kterém se mu budou dělat domácí úkoly co nejlépe? A hlavně které bude místem nejen pro soustředění při čtení slabikáře, ale také pro relax a kreativitu?

 

Vyberte školákovi správnou židli

Z lítání venku se školáčci pomalu přesouvají ke stolu. Ideální samozřejmě je, aby na židli neseděli celé odpoledne, ale jen po dobu dělání úkolů nebo různého tvoření. Přesto je dobré, když je dětská židle vybraná pečlivě a dětským zádům poskytuje správnou oporu. Jenže jak vlastně vypadá to správné sezení? Chodidla se celou plochou volně dotýkají podlahy, záda se opírají celou plochou opěrky, stehna s lýtky svírají přibližně pravý úhel a sedák neškrtí pod koleny krevní oběh.

Nastavitelná židle pro školáky

Děti rostou a pokud chcete dodržovat zásady správného sezení, je potřeba koupit nejdřív menší židli a za pár let ještě další větší. Že vám to přijde zbytečné? Zkuste rostoucí židli, u které nastavíte výšku i hloubku sedáku, snadno upravíte i opěrku zad a podobně. Prostě vše bude tak, jak je pro současnou výšku vašeho školáka potřeba.

 

Psací stůl, na kterém se budou úkoly psát samy

Takový stůl sice ještě nikdo nevyrobil, ale správně vybraný psací stůl učení dokáže výrazně zpříjemnit. I u stolu je ideální, aby se výška desky dala nastavit podle výšky vašeho školáka. Není pak problém, když se u stolu prostřídá i se sourozencem, nastavování výšky a případně i sklonu není totiž nic složitého. A jaká výška stolu že je akorát? Nejlepší je, když paže svírají v lokti pravý úhel a loket je zhruba 2 až 3 centimetry pod horní hranou stolu.

TIP: Umístěte stůl tak, aby dítě sedělo čelem do prostoru. Sezení zády může být pro děti nepříjemné a zhoršuje jejich soustředění.

Správně nastavená výška stolu pro školáka

 

Úložných prostor není nikdy dost

Ta spousta učebnic a pracovních sešitů se musí někam uložit. Stejně tak je potřeba mít po ruce pero, tužku i třeba barevné zvýrazňovače. Ideální je mít u stolu šuplíky, ve kterých budou uložené všechny nejpoužívanější věci. Praktické jsou šuplíkové kontejnery na kolečkách, které lze využít i jako sedátko. Psací potřeby pak klidně mohou být v organizéru přímo na stole. I rozvrh je potřeba mít na očích, takže nástěnka nad stolem by samozřejmě neměla chybět. Kromě toho si na ní školáci mohou připnout všechny nápady, které jim během učení vyskočí na mysl.

Tip: Doporučujeme si šuplíky a stolní organizéry popsat. Ideální je na to štítkovač, který využijete i jinde v domácnosti. Věřte, že tato část děti bavit bude.

Kontejner ke stolu školáka a studijní koutek

 

TIP: Nezapomeňte ke stolu dát i háček na školní tašku, ať se neválí na zemi a je po ruce, když si bude připravovat učení na další den.

 

Studijní koutek je ideální místo na učení

Nejlepší místo na učení je takové, kde je dostatek světla a co nejméně ruchu. Nejlepší volbou je psací stůl umístit bokem k oknu. Pravákům by světlo na stůl mělo dopadat z levé strany, levákům naopak. Rozhodně se vyhněte spojovat herní zónu a studijní koutek, protože hraní by zbytečně odlákávalo pozornost. Však hrací koutek počká, než budou úkoly hotové.

Aktovka a studijní koutek

 

Co nesmí chybět v pokoji žádného školáka

Barvy! Studijní koutek bude mít váš školáček pravděpodobně jako součást svého pokojíčku. A protože je to stále hravé dítko, nezapomeňte na to ani u zařizování této části. Není potřeba mít koutek obklopený bílými stěnami. Barvy dokáží nastartovat mozek a podpořit představivost. Jen se vyhněte velmi výrazným barvám jako je červená nebo černá, ty mohou mít účinek úplně opačný. Sázkou na jistotu jsou oproti nim pastelové tóny. Do koutku se také perfektně hodí nerušivé tapety, které jej oddělí od zbytku místnosti.

Studijní koutek

 

Vybírání jednotlivých věcí do studijního koutku pak určitě konzultujte přímo se svým školáčkem. Místo si oblíbí o to více, pokud bude moci sám mluvit do vybavení a vybírat si takové věci, ke kterým má sám vztah.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *