Skip to main content

DIY – vytvořte si jarní dekoraci

Vzory výšivek jsou opět trendy, a to nejen na ubrusy a prostírání, ale také jako malované motivy na nejrůznější jarní dekorace. Se speciálními popisovači Edding na porcelán můžete také nakreslit vzory ve stylu výšivek na talíře, šálky nebo vázy vyrobené ze žáruvzdorné keramiky nebo porcelánu. Křížkový steh „T“ pro „tulipán“ dává této obyčejné bílé váze stylový nový vzhled, který volá po kytici jarních květin. Vzory jsou opravdu snadné: vše, co musíte udělat, je nakreslit řady křížků. Nebo, pokud chcete, můžete si vybrat jakýkoli jiný motiv, který se vám líbí. Všestranný hrot štětce umožňuje vytvářet jemné linky i široké tahy štětcem. Po dokončení malování nechte inkoust chvíli zaschnout a pak vložte na 25 minut do trouby předehřáté na 160 °C. Váš design pak bude možné mýt i v myčce.

Co potřebujete:

Popisovače na porcelán Edding 4200
Porcelánovou vázu nebo jiné porcelánové nádobí

Předloha písmene T ke stažení a vytištění

Postup krok za krokem

Povrch porcelánu je nutné pečlivě umýt od prachu a mastnoty. Můžete umýt v myčce nebo pod vodou běžným prostředkem na nádobí či vyčistit denaturovaným lihem. Při nanášení barvy na porcelán dejte pozor, aby na povrchu nezůstaly vaše otisky prstů. Vázu držte na okraji nebo zevnitř, abyste se nedotýkali ploch, které budete malovat.

Lze nakreslený obrázek na jarní dekoraci opravit?

Barva schne 15 minut. Do té doby můžete chybně udělaný tah setřít vlhkým hadříkem a barvu nanést znovu. Nepoužívejte ke stíraní prsty.

Jak přenést motiv na vázu nebo jinou jarní dekoraci?

Nakreslete popisovači vodorovně první tři horní řady křížků. Musíte si je rozpočítat tak, abyste uprostřed mohli pokračovat pěti svislými řadami křížků a vytvořili nožičku písmene „T“. Na závěr nakreslete i patičky z křížků k písmenu „T“. Uprostřed nezapomeňte na kolečka. Pomůže vám předloha, kterou si můžete stáhnout a vytisknout a dále případně upravit dle svých představ.

Tip: Nejste si jistí svým kreslířským umem? Propíchejte obrys předlohy obrázku jehlou. Obrázek přitiskněte k podkladu např. váze, kde chcete mít finální výtvor, a tužkou přejeďte po propíchaných místech. Na váze tak vzniknou body, které pak spojíte, nebo pro vás budou vodítkem.

Jak popisovač vypálit?

Barvu po nanesení nechte minimálně 15 minut zaschnout. Po zaschnutí vložte do trouby vyhřáté na 160 °C a zapékejte 25 minut. Nechte v troubě zchladnout. U nádobí barvu nanášejte pouze na ty části, které nebudou v kontaktu s ústy a potravinami a nebudou tak namáhané. Doporučujeme malovat na vnější plochy.

Jak co nejdéle uchovat svůj obrázek?

Nádobí umývejte opatrně a šetrně, aby nedošlo k setření barvy, vyhněte se častému mytí, drhnutí, leštění či neopatrnému ukládání do myčky.

Popisovače lze použít na světlý porcelán, glazovanou keramiku a varné sklo.

Tip: Nejen na Valentýna můžete ozdobit porcelánový hrneček nebo misku. Máme pro vás 9 tipů, co namalovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.