Skip to main content

3 tipy na kvalitní plnicí pera pro prvňáčky

Máte doma prvňáčka a řešíte, jaké plnicí pero mu koupit? Na co se soustředit? Plnicí pero se musí dětem hlavně dobře držet. Správně ergonomicky vytvarovaná úchopová zóna má zamezit únavě prstíků a urychlit tak cestu k čitelnému písmu. Doporučujeme tři německé výrobce, kteří kladou důraz právě na ergonomický tvar per.

Plnicí pera Schneider

Bombičková pera značky Schneider se vyznačují tím, že jsou vhodná pro praváky i leváky, a to díky ergonomicky pogumovanému profilu rukojeti. Vysoce kvalitní špička hrotu pera je vyrobena z iridia nebo ocele. Děti se tak nemusí bát, že při silnějším tlaku na pero se špička zničí. Značka Schneider vyrábí i inkousty, které jsou dobře zmizíkovatelné.

Plnicí pera Schneiderbombičky k plnicím perům Schneider

Plnicí pera Faber-Castell

Plnicí pero Scribolino

Značka Faber-Castell vyvinula pro prvňáčky řadu plnicích per Scribolino. I zde výrobce myslí na ergonomický tvar úchopové části, která je vyrobená z měkkého materiálu a podporuje správné držení třemi prsty. Pero má i variantu pro leváky. Hrot pera je celý vyroben z iridia a je odolný vůči vyššímu tlaku. Výhodou tohoto pera je okénko pro kontrolu obsahu inkoustové náplně v bombičce. Víčko má speciální tvar, který zamezuje kutálení pera po lavici. Na víčku je proužek na jméno žáčka.

plnicí pero Scribolino s víčkem

Další plnicí pera vhodná pro prvňáčky jsou z řady Grip 2010. Kromě ergonomického úchopu je pero v designu Grip, který se vyznačuje protiskluzovými body pokrývajícími tělo pera. Pero je vhodné pro praváky i pro leváky.

Plnicí peri Grip 2010

Bombičky jsou naplněné smazatelným inkoustem. Vybírat můžete z dlouhých nebo krátkých bombiček.

 

 

Plnicí pera Lamy

plnicí pero Lamy ABC

Mají vaše děti rády dřevěné výrobky? Pak jistě sáhnete po plnicím peru ABC značky Lamy vyrobeném z javorového dřeva. I toto pero má ergonomicky upravenou úchopovou zónu a variantu pro leváky. Hrot pera je z nerezové oceli s kulatou špičkou. Pro leváky vyberte hrot s označením LH – Left-Handed – hrot je zkosený, tvarovaný pro leváky se spodním způsobem psaní. U této značky je zmizíkovatelný inkoust jen u modré barvy.

plnicí pero ABC

Proč psát plnicím perem?

Psaní plnicím perem vyžaduje opatrnost, soustředění a zpomalení pohybů. Děti mají více času na zapamatování pohybových vzorců u jednotlivých písmen.

 

Jak psát plnicím perem

Plnicí pero musí být drženo a vedeno jedním směrem. Jen tak bude pero při psaní optimálně klouzat a inkoust rovnoměrně stékat po papíru. Je to výzva, která vyžaduje od dítěte jemnou motoriku a vysoký stupeň koncentrace a koordinace.

 

Leváci a psaní perem

plnicí pera pro leváky

Výrobci uzpůsobují tvary per a jejich hrotů také pro potřeby leváků. Na rozdíl od praváků musí leváci psací nástroj přes papír spíše tlačit než tahat.

V článku Jak pečovat o plnicí pero se dozvíte, proč se vyplatí o pero pečovat.

Napište nám do komentářů, jakou zkušenost máte s plnicím perem u svých dětí. S čím se u plnicích per potýkáte?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *