Skip to main content

21 tipů na aktivity do auta, vlaku či k lékaři

 

Na facebooku Activáčka jsme uspořádali soutěž, kde jste nám psali své zkušenosti a náměty,  jak zabavíte vaše ratolesti v autě nebo jiném dopravním prostředku. A určitě některé tipy na aktivity využijete i při čekání  u lékaře. Vše jsme sepsali a nyní se už nemusíte bát dlouhých cest.

  1.  Jednoznačně vede zpěv. Jediné, co potřebujete, je mít chuť a v pořádku hlasivky : ). Neznáte moc písniček? Nevadí. Jedním z námětů bylo vymýšlení si vlastních textů. Čím nesmyslnějších, tím se víc zasmějete. Nebo se podívejte na náš článek 10 oblíbených dětských písniček. Určitě si na některou vzpomenete.
  2. Slovní fotbal lze hrát na různé způsoby. Vydrží vám na docela dlouhou dobu. Většinou se hraje na poslední písmeno, ale můžete na poslední dvě nebo tři : ). Se staršími dětmi si můžete zahrát tichý slovní fotbal. Pravidla jsou stejná, jen se slovo nesmí říct nahlas a  musí se popsat bez použití kořene slovo. Např. – vykopenete slovem „okno“. Další vymýšlí slovo na no a myslí si „nos“, ale popíše ho jako část hlavy mezi očima. Další musí vymyslet slovo na „os“ a myslí si „osmička“. Popíše to jako číslici mezi sedmičkou a devítkou.  Jen je třeba hlásit množná a jednotná čísla a případně zdrobněliny.
  3. Kdo dřív uvidí zvíře, značku, holku, kluka, kočárek…….Počítání žlutých aut či záchranářů. Nebo si zvolte barvu auta a počítejte je. Na konci cesty se uvidí, jaká barva aut je nejoblíbenější : ).
  4. Pozorování dění venku. Můžete si vyprávět o místech, kterými projíždíte. Jaké zajímavosti míjíte. Když rozjedete fantazii, tak v mracích na obzoru se dá rozpoznat spousta věcí či situací : ).
  5. Hádanky. Kdo si myslí jaké zvíře, věc. Nebo skutečně hádanku: Co váží víc, kilo železa nebo kilo peří? Ani jedno, obojí váží kilo!
  6. Vtipy. Třeba: Ve škole vysvětluje paní učitelka rozdíl mezi nehodou a neštěstím. Pepíček se přihlásí a řekne: „Když ztratím žákovskou knížku, tak je to nehoda. Když ji najde tatínek, je to neštěstí.“
  7. Hledání rozdílů. Auto imaginárně rozdělte na dvě půlky a děti musí co nejrychleji najít rozdíly. Uvidíte venku krávy, tak rychle popsat, v čem se liší.
  8. Fantazii se meze nekladou. Dejte dětem do ruky dětský volant nebo létající talíř, vedle dejte lahev a v autě je najedou další řidič, který musí pečlivě sledovat tatínka, jak řídí.
  9. Vyprávění. Vyprávějte pohádky, vymyšlené příběhy nebo i vlastní zážitky. Babičky a dědečkové se zajímají o to, co se děje ve škole, jak děti tráví volný čas, co dělají na kroužcích. I běžný den může být zajímavý.
  10. Omalovánky. Aktivita spíš do vlaku : ) nebo do čekárny u lékaře.
    Omalovánky s kombinací fotografiíOdkrývací obrázky s princenouOmalovánky krtečka
  11. Samolepky. Ale ne tak ledajaké. Děti si samy tvoři příběhy.
    Oblíbenou zábavou dětí je lepení samopek Samolepky pohádky s princeznou, zámkem a kočárem Samolepky pro slečny módní návrhářky
  12. Hry. Cestovní Člověče nezlob se, vzdělávací hry ze dřeva, Sudoku.Sudoku pro děti
  13. Karetní hry. Uno, Dobble, Kdo z koho,  Batamo.
  14. Křížovky.
  15. Učíme se. Dlouhé cestování je ideální na procvičování slovíček, zeměpisu, dějepisu : ). Pro menší počítání, nová slova.
  16. Hračky. Mezi rozšířené aktivity patří blízkost mazlíčka nebo oblíbená autíčka, panenky, plyšáky.
  17. Kreslení. Třeba mazací tabulky nebo blok a pastelky to jistí.
    Mazací tabulka s popisovači Tabulka s fixami a předlohamiKroužkový blok s pandou
  18. Chcete mít klid na řízení? Řešením je svačina a pití. Co si dát dobrého? Inspirujte se našimi tipy na sladké a slané svačiny.
  19. Časopisy. Mateřídouška a Sluníčko, ABC
  20. Knížky. Máme pro vás článek s osvědčenými tipy na knížky pro děti na prvním stupni.
  21. A v nejhorším případě mobil nebo tablet s pohádkami audio či video.

Na závěr přejeme šťastnou cestu. Děláte i jiné aktivity? Podělte se o ně v komentářích.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *