Skip to main content

První den do školy s kornoutem?

Jít či nejít? To je oč tu běží. Jsem původem Jihočeška a kornouty u nás prvňáčci do školy nenosili (nenosí). Kornout jsem viděla jen u Lucie. Ale na tom mi nikdy nepřišlo nic divného, vždyť měla přece i Formeláky! 🙂 Jenže když před několika dny přišla kolegyně s dotazem, jestli máme na Activáčku kornouty, začala jsem pátrat. Jak to tedy s těmi kornouty je?    

a zase ta Lucie

Od našich sousedů

Kornout (Schultüte nebo Zuckertüte) je původně saská tradice, která se časem rozšířila do celého Německa a přes hory do českého pohraničí – západních a severních Čech.

Kornout symbolizuje školní zralost dítěte. Dětem se vyprávělo, že na stromě zvaném kornoutovník v zahradě pana učitele rostou cukrové kornouty a když už jsou děti dost velké, tak je čas jít do školy. Dodnes v některých spolkových zemích dostávají děti kornouty ze stromu, třeba v parku při školní slavnosti na přivítání od pana učitele. Ty jim buď připraví škola, nebo je na tajňačku přinesou rodiče. Jinde je dostanou od rodičů ráno a přinesou si je do školy. Kde si kornouty prvňáčci rozbalí nebo nerozbalí, závisí na škole. Někde si nosí děti kornouty i na mši před zahájením školy a kněz jim je požehná.

Čím kornout naplnit

Sladkosti, bonbony a čokoláda zaberou u dětí vždy 🙂  Ale pokud máte více času, můžete upéct domácí sušenky nebo buchtičky, popřípadě připravit zdravější variantu – malé balíčky třeba s oříšky a sušeným ovocem. Někdy se do kornoutku dává i malý dárek pro samotného prvňáčka nebo i pro ostatní děti a paní učitelku.

Určitě ale myslete na to, že dítko stráví první den ve škole jen chvilku a zároveň, že míň, je někdy víc. Tak ať to nemá ten první školní den „moc těžký„.


Půjde/šlo vaše dítko s kornoutem?

Ještě než jsem se do článku pustila, ptala jsem se vás na facebooku, jak to máte s kornouty vy. Tak tam mrkněte. Zároveň budu moc ráda, když tam nebo i tady pod článkem připojíte váš komentář. 


P.S. Jo, a na Activáčku kornouty nemáme. Jen kdybyste je tam náhodou hledali 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *